FOLKLÓRNA SKUPINA RADZIM VYŠNÁ SLANÁ

a DETSKÁ FOLKLÓRNA SKUPINA RADZIMČEK

  


    Folklórna skupina Radzim vznikla 19.novembra 1992. V tento deň sa zišli prvé členky skupiny, so záujmom zachovávať a prezentovať tradície obce Vyšná Slaná. Od jej založenia pracovala pod vedením Zuzany Tomášikovej. Dnes funguje pod vedením Mgr. Janky Ďuriškovej. K dnešnému dňu má folklórna skupina okolo 20 členov.
   Ako prvá prišla ponuka na nahratie pesničiek z našej obce v slovenskom rozhlase v Banskej Bystrici. Nasledovala výzva v obecnom rozhlase, následne na to už 12 žien začalo denne poctivo nacvičovať. Dátum 5.12.1992 bol prvým veľkým dňom speváckej skupiny. Okrem Marienky Krausovej sa všetky ženy po prvý raz v živote ocitli v nahrávacom štúdiu. Po dva a pol hodinách sa podarilo nahrať 15 pesničiek. Napríklad: Poniže tej Slanej, Upečte mi mamko moja, Pod Radzimom stojí hruška, Z tamtej strany hája, A v tej Slanej pri kostele. Na nahrávaní sa podieľali Mária Emericiová st., Mária Vidová, Žofia Ďurišková, Mária Krausová, Mária Molčanová, Božena Rogosová, Júlia Kasperová, Viera Gazdíková, Zuzana Farkašová, Janka Ďurišková, Zuzana Tomášiková, Gabriela Rusnáková a Mirka Zábrelová. Členky folklórnej skupiny sa začali pravidelne zúčastňovať rôznych kultúrnych podujatí. Spočiatku to boli podujatia v našej obci, ako napríklad sľub vernosti, výročie posviacky chrámu, medzinárodný deň žien.. No v živote nie su len radostné udalosti, ale i smutné. A keďže všetky možno piesňou precítiť, začali sa ženy zúčastňovať poslednej rozlúčky so zosnulými občanmi v našej obci.


SÚŤAŽE

Okresná súťažná prehliadka 23.3.1996
Na túto súťažnú prehliadku sme sa pripravovali veľmi svedomito. Zvolili sme si tému Nevesty na tancu. Využili sme tak hovorené slovo ako aj spev. Vystúpenie vyšlo perfektne. Zvíťazili sme!


Krajská súťažná prehliadka 9.11.1996
Pred prehliadkou sme mali trochu aj obavy. Nie je sa čomu čudovať, veď sme si mali zmerať sily so skupinami, ktoré pracujú podstatne dlhšie ako my. Majú aj omnoho viac skúseností i,,meno“ medzi folklórnymi odborníkmi. Vystúpenie sa nám podarilo, páčilo sa divákom ako aj odbornej porote a predsa sme neurobili ,,dieru do sveta“.


Okresná súťažná prehliadka 4.4.1997
Nácviku na prehliadku venujeme množstvo času. Predstavíme sa piesňami Snylo se mi snylo, Zaspav Janik za humny a A v tej Slanej biely dom. Verdikt poroty znie zmätočne. ,,Podľa práva vyhrala Vyšná Slaná, podľa umeleckej úrovne Rejdová.“ Nedostali sme ani diplom, ani cenu a čakáme kto pôjde na krajskú súťaž.


Krajská súťažná prehliadka 27.9.1997
Opäť sme v očakávaní ako to dopadne. Súťažiť s kolektívmi ako Zemplín Michalovce, Železiar Košice.. je veľká výzva. Po našom vystúpení nasleduje srdečný potlesk. Vyspievali sme si 3.miesto.


Okresná súťažná prehliadka 19.3.1999
Nač že ty ideš za neho, ani ta košielka ne jeho... Tak sa začínalo naše súťažné vystúpenie Pred svadbou. Vystúpenie sa nám vydarilo, diváci nás odmenili potleskom a odborná porota 1.miestom.


Krajská súťažná prehliadka 19.2.2000
Vystupovali sme na samom začiatku, podali sme veľmi dobrý výkon a porota nás odmenila 3.miestom. Získali sme aj diplom za autentickú čistotu ľudového odevu. Domov sme sa vracali veľmi šťastné a spokojné.


Okresná súťažná prehliadka 25.3.2000
Sme trojnásobný víťazi okresných súťažných prehliadok a toto prvenstvo by sme opäť radi obhájili. Vybrali sme si 5 piesni, ktoré sme poctivo nacvičili. Vystupovali sme ako 5 v poradí a podľa skandovaného potlesku bolo jasné, že sa to prítomným páčilo. A páčilo sa to aj porote, ktorá nám prisúdila 1.miesto.


Krajská folklórna súťaž 23.9.2000
Je to už naša štvrtá krajská súťaž, doteraz sme získali dve tretie miesta a tak odchádzame do Veľkých Kapušian s veľkým očakávaním. V našej kategórií súťažilo 11 kolektívov a my sme si opäť vyspievali 3.miesto.


Okresná súťažná prehliadka 19.10.2002
Dlho sme zvažovali akú tému si zvoliť. Napokon padlo rozhodnutie , nedeľného popoludnia na podstení pred domom. Naše vystúpenie malo dosť nedostatkov a tak nám porota určila 4.miesto.


Okresná súťaž hudobného folklóru 27.9.2003
Pripravovali sme sa veľmi dôsledne. Pri vyhlasovaní výsledkov však naše očakávania spľasli ako bublina. Skončili sme na 2.mieste, ale dosiahli sme aspoň to, že sme postúpili na krajskú súťaž.


Krajská súťaž hudobného folklóru 18.10.2003
Pri veľmi silnej konkurencií, sa nám tentoraz nepodarilo vystúpiť na stupne víťazov. Láska k spevu, nas však tak ľahko neopustí.


PODUJATIA

Okresné folklórne slávnosti Rejdová
Od roku 1993 sa naša folklórna skupina každoročne zúčastňuje okresných folklórnych slávností v Rejdovej. Prezentovali sme sa tu s rôznymi scénickými vystúpeniami, ako napríklad scénka Tremo len, dožinkové pásmo piesni, Nevesty na tanci, Močila konope,močila a mnohými ďalšími.

Naša folklórna skupina sa pravidelne zúčastňuje na mnohých ďalších podujatiach, ako napríklad: Rok na Gemery, Slávnosti zborového spevu, Folklórne slávnosti Brdárka, Cesty za folklórom.

Čo Vás zaujíma: